O výhodách kovaného zábradlí

Pevnost a odolnost

Zábradlí zhotovená z kovu dávají obvykle záruku velmi bezpečné konstrukce. Nestává se, že by se pod vámi zbortila, prolomila či jinak zdeformovala a způsobila vážný úraz. Kov je vlastně také jediný materiál, který má velmi vysoko nastavené pevnostní limity, a zajistí bezproblémové využívání nejen u zábradlí, ale i u schodištních stupňů, teras, balkonů a lodžií. Kovaná zábradlí jsou v tomto směru spolehlivější, než výrobky celodřevěné, i když se opatřují dřevěnými madly, které tvoří spíše ozdobnou část výrobku, nikoli tu konstrukční.

kovář při práci

Estetický vzhled

Když si necháte zhotovit zábradlí z nerezové oceli, bude sice bezkonkurenčně odolné vůči korozi, ale půjde o výrobky na první pohled příliš chladné a strohé. Ne všude se nerezové zábradlí hodí a v kombinaci s některými bytovými doplňky rozhodně není dobrou volbou.

Umělecké kovářství je obor, který si doslova hraje s uhlíkovou ocelí, a vytváří z ní neuvěřitelně bohaté množství variant tvarových řešení. V souladu s konstrukční pevností je pak estetický vzhled výrobku tím zásadním, proč mu lidé dávají přednost. Kované zábradlí na balkon může mít podobu různých ornamentů, a ty pak dobře ladí s nábytkem, s podlahovými krytinami a bytovými doplňky. Právě proto se také velmi často objevuje v domech či bytech zaměřených na rustikální vzhled, anebo ve stylu retro, které propaguje venkovský život v rekreačních chatových lokalitách.

kované zábradlí

Údržba

Ač se to nemusí zdát, kovaná zábradlí, ploty a další podobné výrobky nevyžadují žádnou údržbu a i bez nátěrů budou spolehlivě sloužit svému účelu několik desítek let. Není tedy nutné neustále kolem ocelových dílů pobíhat se štětcem a barvou, v zásadě je vůbec nebudete potřebovat. Kvalitní kované výrobky tohoto typu bývají také ošetřeny povrchovou úpravou žárovým zinkováním, které zaručuje životnost materiálu přes padesát let.