Chorvatsko v zimě? Nebudete litovat!


Je začátek roku. Je po Vánocích, člověk už se nemá během chladných měsíců na co moc těšit, a jenom netrpělivě očekává, kdy už bude konečně jaro. A co si zpříjemnit tyto měsíce nějakou hezkou dovolenou? Pokud vás nelákají hory ale naopak, jeli byste nejraději někam za teplem, máte spoustu možností. Egypt, Dubaj, Maledivy, Malta…to všechno jsou místa, kde si užijete tepla i během měsíců, kdy u nás panuje sníh a zima.

Pokud jsou tyto destinace ale pro vás příliš drahé a netrváte vyloženě na tom, že se budete celé dny jen povalovat na pláži a užívat si sluníčka, vyzkoušejte Chorvatsko. Máme pro vás dokonce jeden tip, a to je městečko Primošten.

západ slunce

Primošten je malebné městečko, které se nachází na jižní části severní Dalmácie, asi 60 kilometrů od známého letoviska Split. Jedná se o zemědělskou oblast, kde se převážná část obyvatel živý rybolovem anebo pěstováním oliv a vína. Hodně obyvatel se ale také živí právě turismem, který je nejsilnější v letních měsících.

I v únoru nebo březnu tady už zažijete nefalšované jaro, včetně rozkvetlých květin a sluníčka, které sice nehřeje nijak silně, ale už vás příjemně ohřeje. Turismus tu v této době skoro není, takže si budete užívat soukromí a budete mít město téměř pro sebe. V městečku totiž žije jen něco málo přes 1500 obyvatel.

Primosten

Hned vedle poloostrovu Primošten se nachází poloostrov Raduča. Zde najdete spoustu restaurací, bazénů, sportovního vyžití a podobně. Na Primoštenu se nachází velký památník Panny Marie, který je dokonce tím největším na světě. Procházky vinnou révou, která e zde pěstuje si určitě užijete a budou nezapomenutelným zážitkem. Zdejší vinné révy dokonce usilují o to, aby byly zapsány do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Více o tom, jaké to je navštívit tento poloostrov mimo letní měsíce, se dozvíte v článku Primošten v únoru Na Jadranu.