Pro koho se nebankovní hypotéka nehodí

Mnoho lidí si to příliš neuvědomuje, avšak hypotéka je půjčka v podstatě jako každá jiná. Ano, je určena ke specifickému účelu, avšak základní princip – tedy že dostanete peníze, a ty pak musíte v domluveném termínu splatit, je stejný. Samozřejmě existuje více druhů a typů hypotéky, kdy každá má poněkud jiné podmínky. Proto si můžeme vybrat takovou, která bude našim požadavkům nejvíce vyhovovat. A jednou z těch, které se těší poměrně velké popularitě, je i nebankovní hypotéka.

graf rostoucí inflace

Ta je oblíbená především proto, že podmínky pro její získání jsou obvykle mnohem volnější, než jaké má banka. Díky tomu na ni dosáhne mnohem více žadatelů, kteří si tak mohou dovolit vlastní bydlení. Avšak to, že jim budou peníze poskytnuty, ještě neznamená, že je pro ně právě tento typ hypotéky ideální.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že poplatky, například za předčasné splacení či vedení účtu, jsou zde mnohem vyšší. Pokud ji tedy plánujeme splatit dříve, můžeme najednou zjistit, že částka, kterou po nás poskytovatel chce, bude mnohem vyšší, než kdybychom ji zaplatili celou v klasických splátkách.

splácení hypotéky

Také je dobré vědět, že zde většinou nejsou nabízeny služby, které jsou u bank celkem obvyklé, jako je například pojištění proti neschopnosti splácet. To přitom může být velmi důležité, zvláště když si uvědomíme, o jak vysokou částku se jedná a jak dlouhá je doba splácení. Jak ukázaly poslední roky, ekonomická situace se může změnit skutečně velmi rychle.

Proto i zde, podobně jako u kterékoliv jiné půjčky, je potřeba pečlivě rozvážit, zda ji vůbec potřebujeme. Zadlužit se na mnoho let dopředu totiž není žádná legrace, zvláště když vezmeme v úvahu, že tuto dobu chtějí naši zákonodárci prodloužit. Vždy tedy platí: před podpisem si zjistěte naprosto všechny informace, a pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se někoho, kdo má v daném oboru zkušenosti. Může vás to ochránit od budoucích nepříjemností.