Nebezpečná zvířata

Na rybičky v akváriu je jistě hezká podívaná. Ale pozorovat je v jejich přirozeném prostředí, to je ještě hezčí, avšak občas to může zavánět dost velkým průšvihem. Řada ryb je totiž nebezpečných. Tedy, ne že by vás přímo sežrali, to ne, to udělá jen žralok, a to ještě pouze některé druhy.

Jiné ryby bývají většinou jedovaté a způsobily již stovky a možná tisíce úmrtí. Třeba i nepřímo. Člověk nemusí zemřít přímo působením jejich jedu, avšak utopí se způsobeným leknutím. Již bylo zaznamenáno spousta takových případů, a spousta jich ještě bude. A přitom stačilo zachovat chladnou hlavu a naprostý klid. On ten jed spousty ryb nezabíjí, a když zůstane plavec v co nejklidnější poloze, pomaličku jeho účinek vyprchá.

podmořské nebezpečí

Nejvíce je nutno dávat pozor na ropušnice a odrance. Naštěstí jsou dobře poznat podle trnů. Těm je lépe se zdaleka vyhnout. Bohužel u odrance je to dosti problém. Sám od sebe neútočí, ale není vidět. Vypadá totiž jako obyčejný kámen a člověk na něj šlápne, aniž tuší něco zlého. No a když už na něj šlápl, nemá věru moc času, aby se pomodlil.

To druhá nebezpečná ryba, perutýn, také sama o sobě neútočí, ale při obraně ano. Její jed smrtelný není, ale jak jsem již napsal, člověk se lekne, zpanikaří a a touto chybou se může ocitnou na Božím poli.

ryba

Vlastně, když už jsme v tom moři, jde zde více nebezpečných živočichů. Některé druhy murén, chobotnic, medúz a žraloků jsou skutečně smrtelně nebezpečné. A někteří ani předem nevarují. Medúza, které se říká také mořská vosa, která má na svědomí nejvíce životů asi bude Čtyřhranka fletcherova. Nelze přehlédnou, protože její ramena mají až tři metry. V nich je však, smrtelně jedovatý neurotoxin, kterého má dost až pro sedm set potencionálních lidských obětí.

Další už nelze jmenovat, protože článek je omezen určitou velikostí. Takže příště se můžeme podívat na další.